Haberler »

| Oy Geri Çek
*Hayatımızı değiştiren en önemli icatlardan biri olan Fare, yüz milyonlarca sattı ama mucidine bir sent bile kazandıramadı.*

Bilgisayar teknolojisinin tarihçesine baktığımızda, hayatımızı değiştiren ve birçok işlemi son derece kolaylaştıran birçok yenilik yaşandığını görürüz.
Ancak her zaman gözlerden kaçan küçük bir icat var ki, teknoloji dünyasındaki yeri çok farklı.
Bu icat, seçme ve tıklama yaparak ekranınızın üzerindeki dijital nesneleri yönlendirmenizi ve işlemlerinizi yapmanızı sağlayan fare.
Dünya, Fare’siz korkutucu bir yer olurdu şüphesiz. Bu kadar önemli bir icat olsa da, acıklı bir öyküye sahip olan Fare, hiç bir zaman hak ettiği ilgiyi göremedi, sadece PC’lerin emir kulu oldu.
Fare’nin diğer icatlar kadar ünlü olamamasının nedenlerinen biri, mucidinin bilgisayar teknolojisi alanında üne kavuşmamış olması. iPhone’dan bile çok kullanılan, Apple ürünlerinin toplamından katlarca fazla satan bu ürünün mucidi, ABD’li internet öncülerinden biri olan mucit Douglas Engelbart.
Resim: http://1.bp.blogspot.com/-9BA6TzuSYNk/UApc9VvJjzI/AAAAAAAAAWQ/hgG6rxqVsps/s1600/20120721093922_fare.jpg (http://1.bp.blogspot.com/-9BA6TzuSYNk/UApc9VvJjzI/AAAAAAAAAWQ/hgG6rxqVsps/s1600/20120721093922_fare.jpg)Engelbart, zekasının ve şansızlığının mağduru olmuş bir insan. Kendisi, Fare’yi o kadar erken icat etti ki, icadı için almış olduğu patent, PC’lerin henüz yeni yaygınlaşmaya başladığı yılların başında sona erdi.
Zamanının çok ötesinde yaşayan bir deha olan Engelbart, ilk Fare’yi 1963 yılında üretti. Tekerleklere sahip olan cihaz, ışığından kablosuna kadar bugünkü modern görünümüne kıyasla en ilkel tasarıma sahipti.
*“TÜM DEMOLARIN ANASI”*
Engelbart, Fare’si için 1967 yılında patent aldı. Fare’nin patent süresi, icat PC’lerle buluşamadan, 1987 yılında doldu.
Dünyanın en büyük Fare üreticisi Logitech, geride kalan 20 yılda 500 milyonun üzerinde satış yaptı. Tüm PC üreticilerini de hesaba katarsak, toplam Fare satışının rahatlıkla milyarı geçtiğini söyleyebiliriz.
Fare üreticileri son derece bereketli yıllar geçirirken, bugün 87 yaşında olan Engelbart icadından bir sent bile gelir elde edemedi. Yine de internet ve bilgisayar dünyasına kazandırdıklarıyla ABD’nin saygın mucitleri arasında bulunan Engelbart’ın Fare’sinden geriye, 9 Aralık 1968 günü çektiği bu tanıtım videosu kaldı
İlginç bir detay, “Tüm Demoların Anası” olarak adlandırılan videonun çekildiği yerin, bugün teknoloji dünyasının kalbinin attığı Silikon Vadisi’nin biraz dışında kalan Menlo Park’taki Stanford Araştırma Merkezi olması. Silikon Vadisi henüz ortalıkta yokken Fare’nin doğumuna tanık olan enstitü, bugün teknoloji diyarının dışında kalmış durumda.

Bu Konuya Kim Oy Verdi

Yorumlar

No one has commented on this article yet.

Yorum eklemek için giriş yapınız ya da kayıt olunuz işlem için buraya tıklayın.